În data de 26 august 2021, Dr. Habil Madalina Chitez a susținut o prelegere, în calitate de invitat, în cadrul simpozionului CorpusCALL Professional cooperation for DDL and corpus-informed teaching, organizat în cadrul Conferinței Internaționale EUROCALL 2021 –  International Conference of the European Association of Computer Assisted Language Learning (Paris, Franța, virtuală). Simpozionul a fost găzduit de Prof. Reka R. Jablonkai (University of Bath) președinte, iar Prof. Luciana Forti (Universitatea pentru Străini din Perugia) secretar.

Subiectul abordat de Dr Chitez a fost: Contrasting novice and professional writing in academic disciplines:  corpus-based lessons for teaching English with insights from L1 writing models