Între 7 și 9 februarie 2018, a avut loc Conferința ELN la Winterthur Elveția, organizata de către Centrul de Competențe Lingvistice al Universității de Științe Aplicate din Zurich, pentru toate grupurile de lucru din cadrul COST-Action IS1401. Membrii au avut șansa să-și prezinte rezultatele și lucrările finalizate în ultimii trei ani în cadrul acțiunii COST, precum și să planifice ultimul an al acțiunii, discutând relațiile cu partenerii și părțile interesate și pregătindu-se pentru Summit-ul pe tema Alfabetizării din 2018.

Madalina Chitez a fost co-autor pentru o lucrare prezentata împreună cu colega de la UVT, Cristina Băniceru (membru al Centrului de Scriere Academică și Profesională, CSAP), cu titlul: Academic Essay Writing in Romania: Didactic Analyses of Second Year Student Texts Using Corpus Data (Scrierea eseului academic în România: Analiza didactică a textelor studenților din anul II folosind date de corpus).