June 2019, Participare școală de vară Language learning teaching and testing, Lancaster University, Anglia

Andreea Dincă a participat la școala de vară Language learning teaching and testing summer school, una dintre cele trei școli Lancaster Summer Schools in Corpus Linguistics 2019, organizată la Lancaster University, Anglia, 24-27 Iunie 2019.

Mai multe detalii despre școlile de vară aici:

Școlile de vară au oferit prelegeri și workshop-uri de la experți de vârf din domeniul lingvisticii de corpus, precum Profesor Tony McEnery, Dr. Dana Gablasova, Dr. Vaclav Brezina, Profesor Paul Baker și mulți alții. Scopul școlii Language learning teaching and testing summer school a fost atât de a familiariza participanții cu metode de corpus și software, cât și de a le arăta cum se pot folosi aceste metode pentru teme legate de învățarea limbii, predare și testare (sursa aici). Exemple de teme discutate:

• Metode de corpus în învățarea, predarea limbilor și testarea lingvistică
  • Introducere în statistică pentru analize de corpus
  • Construirea unui corpus propriu și a listelor de cuvinte
  • Analizarea și vizualizarea sintagmelor cu GraphColl
  • BNClab ca resursă pentru predarea limbilor și cercetare

Impresii

Calitatea prelegerilor și a sesiunilor practice a fost excelentă. Pe lângă asta, membrii CASS au fost mereu disponibili să răspundă la întrebări sau să facă sugestii cu privire cercetarea desfășurată de către participanți. Participanții au provenit din medii diverse: cercetători experimentați, studenți din cicluri postuniversitare și profesori. Această combinație a favorizat schimbul de idei dintre participanții cu diferite interese în domeniul lingvisticii. Pe lângă toate acestea, facilitățile și campusul universității din Lancaster sunt impresionante.