În perioada 9-10 mai 2019, a avut loc întâlnirea rețelei QUALINT (Partnership for Quality Improvement in Internationalization of Higher Education), eveniment organizat de echipa proiectului de cercetare ROGER, în desfășurare la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie. Evenimentul a întrunit parteneri din Elveția, Austria și Spania. Împreună cu reprezentanții UVT, aceștia au discutat teme legate de măsurarea și îmbunătățirea calității programelor de învățământ universitare internaționale.

Afis eveniment:

Printre temele discutate s-au numărat competențele lingvistice ale studenților și lectorilor care studiază, respectiv predau, în limba engleză (English Medium Instruction) în diverse discipline și programe de studii, analiza tipologiilor de programe de studiu internaționale, dezvoltarea și certificarea competențelor interculturale, dar și legătura acestora cu piața muncii. Colegii de la Universitatea din Berna au exprimat deschidere la ideea preluării și adaptării certificatului dezvoltat și implementat la nivelul universității d-lor, Certificate of Global Competences de către UVT.

Autori articol:
Loredana Bercuci