Andreea Dincă a participat la cea de-a 13-a Conferință Internațională Linguistic Resources and Tools for Processing the Romanian Language (Resurse Lingvistice și Instrumente pentru Prelucrarea Limbii Române) desfășurată la Iași, România, între 22 și 23 Noiembrie. Această conferință a fost o bună oportunitate pentru a întâlni cercetători români din domeniul Informaticii care dezvoltă instrumente pentru prelucrarea limbii române.

Prelegeri de calitate din domenii precum NLP (Prelucrarea Limbajului Natural, Machine Learning, Lingvistică și Lingvistică Computațională, Restaurare de diacritice în limba Română, Îmbunătățirea abilităților de scriere în limba română și Digital Humanities (intersecția dintre calculator sau tehnologii digitale și disciplinele umaniste). Pe lângă sesiunile principale ale conferinței, patru prelegeri cu diferite teme au îmbogățit programul conferinței.

Participarea la această conferință este utilă proiectului ROGER în mai multe feluri:

• Au fost identificate instrumente pentru prelucrarea limbii române care ne pot fi puse la dispoziție de către Facultatea de Informatică Iași și de către RACAI (Institutul de Cercetări pentru Inteligență Artificială „Mihai Drăgănescu”, Academia Română).
  • Am participat la cel de-al doilea workshop ReTeRom, un proiect complex care are ca scop crearea unui corpus bimodal în limba Română și tehnologie pentru prelucrare a limbajului natural. O parte din acest proiect care poate fi util pentru proiectul ROGER este platforma Teprolin. Această platformă va fi proiectată să ajute la POS Tagging (etichetarea părților de vorbire) și la analiza morfo-sintactică a textelor în limba română. Această platformă ar putea fi foarte utilă în momentul procesării textelor în limba română din corpusul ROGER.
  • Profesorii de la Facultate de Informatică din Iași și a cercetării care lucrează la Institutul de Cercetări pentru Inteligență Artificială “Mihai Drăgănescu” Academia Română au fost interesați de proiectul ROGER și și-au exprimat dorința de a colabora cu membrii proiectului.