În perioada 24-27 mai 2019, a fost lansată seria de conferințe Digital Linguistics Talks Events in Timișoara (DIGITT), fiind promovată de echipa proiectului ROGER (Academic genres at the crossroads of tradition and internationalization: Corpus-based interlanguage research on genre use in student writing at Romanian universities). Prima prelegere a fost susținută de experți în domeniul lingvisticii digitale (Dr. Christian Rapp) și al scrierii academice (Prof. Dr. Ottor Kruse), de la Universitatea de Științe Aplicate din Zürich (ZHAW), Elveția.

Invitații au prezentat aplicația Thesis Writer, dezvoltată de ZHAW, demonstrând diverse moduri în care lingvistica digitală, prin intermediul lingvisticii de corpus, poate fi utilizată de studenți ca instrument de îmbunătățire a scrierii academice. A fost discutată posibilitatea adaptării aplicației Thesis Writer pentru limba română și utilizarea acesteia la UVT. Pe parcursul celor 3 zile, au fost discutate și ultimele rezultate ale proiectului ROGER și posibile noi direcții de cercetare în cadrul proiectului.

Contributori la articol:
Loredana Bercuci