Loredana Bercuci a prezentat lucrarea “Argumentative structures in English for Social Sciences Writing: A Corpus Analysis” (scrisă cu Mădălina Chitez) în cadrul conferinței GlobELT 2019, Kyrenia, 11-14 Aprilie 2019.

Am analizat 36 de eseuri argumentative scrise de studenții Facultății de Științe Politice, Filozofie și Științe ale Comunicării a Universității de Vest în cadrul unui curs de limba engleză specializată. Scopul studiului a fost de a afla în ce măsură structurile argumentative în limba engleză sunt influențate de normele de scriere în limba română. Pentru analiză, am folosit metodele lingvisticii de corpus la identificarea frecvențelor lingvistice, precum și structurilor retorice ce țin de argumentare. Am dovedit că traducerea unor structuri din limba română este des întâlnită în anumite situații.

Mai multe informații aici.