Mai 2019, prelegere din seria Digital Linguistics Talks in Timișoara (DIGITT)

În perioada 24-27 mai 2019 a avut loc lansarea seriei de evenimente Digital Linguistics Talks in Timișoara (DIGITT) promovate de echipa proiectului ROGER (Genuri academice la intersecția dintre tradiție și internaționalizare: Cercetare contrastivă pe bază de corpus asupra utilizării genurilor academice de către studenții din România), prin prelegerea susținută de experți în domeniile lingvistică digitală (dr. Christian Rapp) și scriere academică (prof. dr. Ottor Kruse), de la Universitatea de Științe Aplicate din Zurich  (ZHAW), Elveția.

Afiș eveniment:

Invitații au prezentat aplicația Thesis Writer, dezvoltată de ZHAW, demonstrând diferite modalități prin care lingvistica digitală, prin metode de lingvistică de corpus, poate fi folosită de studenți ca instrument de îmbunătățire a scrierii academice. S-a discutat posibilitatea adaptării aplicației Thesis Writer pentru limba română și folosirea ei la Universitatea de Vest. Pe parcursul celor 3 zile, s-au discutat, de asemenea,  ultimele rezultate ale proiectului ROGER și posibile noi direcții ale cercetării din cadrul proiectului.

Impresii:

Autori articol: